Firma LIMEX-TECHNIK s.r.o. pracuje jako výhradní zastoupení níže uvedených zahraničních firem v Česku a na Slovensku.

Triboelektrická řada

Pozice na triboelektrické řadě určuje relativní polaritu, která pravděpodobně vznikne, když se budou dva materiály třít o sebe – neznačí to velikost vzniklého náboje. 

Vzájemná pozice obou materiálů v triboelektrické řadě tedy ovlivní, zda dojde k nabití kladným či záporným nábojem podle toho, jaké materiály přišly do kontaktu. Například při tření tvrdé gumy s nylonem dojde k nabití záporným nábojem, kdežto při tření mezi gumou a polythenem dojde k nabitím kladným nábojem. 

Jakým směrem se elektrony budou pohybovat (z materiálu A na materiál B a naopak) závisí na triboelektrické řadě (viz obrázek). Materiály na "kladné" straně mají tendenci uvolňovat povrchové elektrony a dosáhnout tak kladného náboje. Mezi tyto materiály se řadí: vzduch, lidská pokožka, králičí srst, sklo, vlasy, nylon, vlna, hedvábí, hliník, papír a bavlna.

Opačně tomu bude na "záporné" straně triboelektrické řady, kde materiály mají tendenci povrchové elektrony přitahovat, a tak získat negativní náboj. Bude k tomu docházet u materiálů, jako jsou: telfon, silikon, PVC, polyetylen (PE), přilnavé plastové fólie, polyester (PES), acetátová vlákna, zlato, platina, mosaz, stříbro, měď, nikl, tvrdé gumy, ocel a dřevo.

Čím více jsou materiály k sobě tlačeny, tím bude větší "výměna" elektronů a vytvořený elektrostatický náboj. Praktickým příkladem je jemné tření mezi kusem polyethylenu a nylonovým kobercem: bude vznikat malý negativní povrchový náboj na kusu polyethylenu – pokud se zvýší přítlačná síla, zvětší se i generovaný náboj. Rychlost tření má také vliv na velikost náboje, čím větší rychlost, tím větší náboj. Děje se tak tím, že povrchové elektrony získávají tepelnou energii vznikající třením, což jim umožňuje porušit stávající vazby a připojit se k jiným atomům. 

K čemu je to v praxi užitečné? U ionizačních tyčí Meech Hyperion lze totiž nastavit vyvážení emitovaný iontů pomocí dálkového ovladače Hyperion BarMaster. Pokud tedy víte, že z plastového pásu potřebujete eliminovat statický náboj, který vznikl oddělením od dopravníkového válce z tvrdé gumy, bude náboj pravděpodobně záporný. Vy pak pomocí BarMasteru můžete nastavit ionizační tyč na emisi převážně kladných iontů, čímž dosáhnete efektivnějšího odstranění statického náboje.

Doporučujeme číst dále: Jaké jsou nejčastější potíže způsobované elektrostatickým nábojem?

“Naše firemní filozofie: Naše jednání určují naši zákazníci, protože jen jejich spokojenost a jejich úspěch s produkty, které jsme jim dodali, zajišťují úspěch náš a námi reprezentovaných firem.”