Když dojde na barvu produktu, bývá velmi těžké se na ní shodnou. Možná si vzpomínáte na nekonečné debaty o šatech a o tom, zdali jsou bílo-zlaté nebo modro-černé (odkaz). Proč je tedy těžké se shodnout na barvě? O tom rozhoduje více faktorů.
1) Chameleonův efekt
Které červené čtverečky jsou tmavší? Které zelené čtverečky jsou tmavší?
Oboje jsou stejné barvy.
Naše oči vnímají barvy jinak, když mají každá jiné pozadí. Když chcete hodnotit barvy, vezměte v potaz i pozadí, na kterém barvy porovnáváte.
2) Simultánní kontrast
Mají všechna kolečka stejnou barvu?
Odpověď je ano.
Světlá barva umístěna vedle tmavší barvy se bude zdát světlejší díky kontrastu okolí. Nezapomeňte na tento fakt při vizuálním porovnání vlastních barevných standardů a vzorků z výroby.
3) Asimilace
Asimilace (či spodoba) je přesným opakem simultánního kontrastu. Které ze žlutých pozadí se zdá tmavší a teplejší?
Žluté pozadí pod červenými pruhy se zdá teplejší než tatáž žlutá pod modrými pruhy.
4) Postupný kontrast
Všechny výše uvedené oční klamy byly okamžité. Ostatní efekty vznikají na základě únavy očních čípků. Sledujte černou tečku po dobu 5 sekund a následně se se posuňte na černou tečku níže na stránce.
Následně po pečlivém sledování oranžového obrazce a změně pohledu na prázdné pole uvidíte ten samý obrazec akorát v negativních barvách.
Co to pro Vás znamená?
Znamená to, že vizuální posouzení či pouzá pouhá vizuální kontrola prováděná lidmi bude mít následující závažná omezení.
■ Vizuální posouzení barvy je subjektivní
■ Barevné vidění se liší u každého pozorovatele, tudíž i názory na odstín barvy
■ Rozdíly v barevnosti se velmi těžko kvantifikují a dále komunikují
■ Pro správné měření barevnosti je třeba hlídat proměnné jako je intenzita světla, úhel pohledu, okolní barvy a kvalita světelného zdroje
A to jsme ani nezahrnuli fakta ohledně lidské populace a vnímání barev. Například:
■ 1 z 12 mužů (8 %) má poruchu rozeznávání barev jakožto funkci jejich jednoho chromozomu X
■ 1 z 250 žen má poruchu rozeznávání barev (0,4 %)
■ Nejčastější barvou, která se projevuje při poruše vnímání barev, je zelená
■ Úplná barvoslepost je vzácná, trpí jí 1 z 33000. Říká se jí achromatopsie a v takovém případě by vám chyběly všechny tři barevné receptory.
Navíc je tu ještě jeden fakt zvaný metamerismus.
Metamerismus je jev, při kterém se dva objekty zdají stejně barevné - za stejného denního osvětlení, nicméně za jiných světelných podmínek (žárovka, zářivka či LED světlo) se liší.
Teď se možná ptáte, zda li je možné se těch těmto problémům předejít. Odpověď je ano, za předpokladu následujících kroků:
1. Výběr správného světelného zdroje
2. Používáním sjednaných barevných standardů, pokud je máte NEBO vyberte světelný zdroj vhodný pro vaší aplikaci,
3. Následně je nutné, abych kontrola kvality ve výrobě / ve všech výrobních provozech používala stejný světelný zdroj.
4. Využívejte spektrofotometry k analýzám spektrálního rozložení odraženého světla nebo transmise, jednotlivých vlnových délek, napříč spektrem viditelného světla. Analyzujte také poměr odraženého světla nebo transmise u jednotlivých vzorků v závislosti ke standardu. Výsledkem vám budou objektivní data o barvě, na jejichž základě budete moct udělat dobře informované rozhodnutí.